Návod: jak poznat podvodné investiční reklamy a falešné weby podvodníků

"Prezident Pavel podepsal zákon", "Petr Fiala nabízí zbohatnutí" a jiné reklamy opakovaně lákají naivní zájemce o rychlé peníze. Ve skutečnosti se jedná o podvod.

O čem to je

1. Podvodná reklama obvykle odkazuje na webové stránky, které neobsahují žádné kontaktní údaje (e-mail, telefon). Stránky obsahují falešné reference.

2. Na potenciálního zájemce je vyvíjen tlak.

3. Podvodníci se často zaštiťují známou osobností.

4. Provozovatel stránky je anonymní, nedohledatelný nebo za ním nestojí žádná známá firma. Srovnejte si to se skutečnými investičními společnostmi.

5. Platby probíhají skrze kryptoměny či neznámé bankovní účty.

Nahlašování reklam také většinou nefunguje. Naučte se podvodné reklamy poznávat, odhalovat a případně nahlašovat tak, aby to podvodníci měli těžší.

„Petr Pavel, který na začátku roku sponzoroval společnost ČEZ České Energetické Závody částkou více než 129,3 milionu korun ze státního rozpočtu, podporuje nový projekt energetického společenství ČEZ , který umožňuje každému občanovi stát se spoluvlastníkem společnosti a získávat vysoké dividendy z její činnosti,“ uváděla například jedna z podvodných stránek.

Jak si můžete tyto informace ověřit?

  1. Zadejte do internetového vyhledávače Google „jak se stát spoluvlastníkem ČEZ“. Snažte se dohledat tyto informace na oficiálních stránkách skupiny ČEZ. Mají adresu www.cez.cz. Možná objevíte stránku „Nejčastější dotazy“, kde je uvedeno „Jak mohu akcie ČEZ nakoupit nebo prodat„. Tato stránka říká, že se spoluvlastníkem stanete nákupem akcií. Cituji: „Akcie je možné nakoupit/prodat na Burze cenných papírů Praha (www.pse.cz) uzavřením smlouvy s některým z obchodníků s cennými papíry, který má na burzu přístup a přes kterého je pak možné prodej (příp. nákup) uskutečnit. Další možností je nákup na Burze RM-SYSTÉM.„. Znamená to: spoluvlastníkem ČEZ se nestanete na nějaké cizí, podvodné stránce. Pokud chcete vlastnit kousek ČEZu, musíte si koupit akcie. Nákup těchto akcií probíhá na Burze cenných papírů nebo přes konkrétní oficiální obchodníky.
  2. Zadejte do internetového vyhledávače Google „prezident pavel podporuje ČEZ“. Jako první byste měli vidět odkazy na média. Informují vás o tom, že jde o podvod.
  3. Zadejte do internetového vyhledávače upravený dotaz: prezident pavel podporuje „čez“ site:hrad.cz . Takto zadaný dotaz vyhledává přímo na oficiálních stránkách webu prezidenta ČR. Velmi pravděpodobně žádnou takovou zmínku o podpoře ČEZ nenajdete.
  4. Zadejte do internetového vyhledávače Google: čez sponzoroval petra pavla a zjistíte, že na vás opět vyběhnou varování o podvodech.
  5. Zavolejte přímo na telefonní číslo firmy ČEZ nebo jim napište e-mail.
  6. Kontaktujte přímo prezidentskou kancelář a zeptejte se na to, zdali je takové tvrzení v pořádku.
  7. Zavolejte přímo na policii ČR a zeptejte se jich, zdali jde o podvod. Nevolejte na tísňovou linku.
  8. Zavolejte si do oficiální banky, třeba do České spořitelny a zeptejte se na názor bankéře.
  9. Zavolejte do České národní banky a ověřte si, zdali jsou stránky podvodné.

Jak si můžete ověřit, že jde o podvodný zpravodajský web?

Podvodníci dost často tvoří falešné stránky České televize, Novinky.cz, Aktuálně.cz a řady dalších oficiálních webů. Stačí se podívat do adresního řádu prohlížeče na internetovou adresu. Bude zcela odlišná od toho, jaká je oficiální adresa. Adresní řádek je to místo, kam většinou píšete www adresu internetové stránky.

Podvodníci se mohou snažit napodobit adresu oficiálních stránek. Většinou však nemohou udělat stejnou adresu, jako používá oficiální web.

Můžete se také pokusit dané tvrzení vyhledat přímo na oficiálním zpravodajském webu. Tedy do vyhledávače Google zadáte: Petr Pavel, který na začátku roku sponzoroval společnost ČEZ České Energetické Závody site:novinky.cz – tímto příkladem vyhledáváte na Novinky.cz. Google vám takový článek nenajde, protože neexistuje.

Jak si můžete ověřit, že jde o podvodnou investici?

Investiční podvod můžete většinou poznat i podle vysokých částek, které údajně můžete vydělat.

  • Nabízí rychlé zbohatnutí. Například: „Kupte pět akcií po 1 100 Kč a vydělejte 99 000 Kč týdně“. Zde vám podvodník slibuje, že investujete 5 500 Kč a vyděláte téměř sto tisíc týdně. To by bylo zhodnocení o 1 700 %. Taková návratnost není reálná.
  • Není jasné, jak přesně to funguje. Podvodné stránky obvykle mlhavě vysvětlují, že vám nabídnou investice do kryptoměn nebo do ČEZu. Skutečné investování vypadá úplně jinak: dáváte peníze do existujících firem. Když se firmě daří, dostáváte obvykle odměnu. Málokdy se však firmě daří tak, abyste dostali za 5 500 Kč už za týden od investice 100 000 Kč. Takto svět investování nefunguje.
  • Podvodník chce, abyste peníze vložili do bankomatu na Bitcoiny. Nebo je odeslali přes kryptopeněženku nebo na soukromý účet nějakého člověka. Skutečná investiční firma vám poskytne bankovní účet. Ten je většinou veřejně dohledaný na oficiálních stránkách investiční firmy. Přehled investičních firem pak poskytuje Česká národní banka.
  • Typ investice není vhodný pro začátečníky. Napálení lidé obvykle nemají s investicemi žádné zkušenosti. Pokud své peníze nechcete dávat podvodníkům, uložte je na spořící účet. Nebo využijte banku a investujte do fondů. Ani zkušení investoři obvykle neinvestují do bitcoinu nebo kryptoměn.
  • Tajnůstkaření a nemožnost sejít se osobně. Podvodníci z pochopitelných důvodů nemají žádné oficiální pobočky. Nemají dohledatelnou firmu. Nemůžete tam zajít osobně. Při „investování“ vám budou říkat, abyste to nikomu neříkali.
  • Žádost o instalaci AnyDesk, TeamViewer nebo jiné aplikace pro vzdálený přístup. Podvodník vás obvykle vyzývá, abyste mu zpřístupnili svůj počítač. Banka nebo skutečná investiční společnost ale nic takového nedělá.
  • Výběr investované částky obvykle není možný. Vámi vložené peníze obvykle nepůjdou vyplatit zpět na váš bankovní účet.
  • Podvodníci obvykle inzerují pouze na internetu. Zatím nepronikli do časopisů nebo venkovní reklamy, případně dokonce do televizní reklamy. Navíc neinzerují pravidelně. Jejich reklamy i weby jsou občas zcela blokované. Podvodné stránky jsou také složitěji dohledatelné.
  • Inzerce je obvykle placená ze zahraničních účtů. Když se budete snažit zjistit, kdo je skutečný inzerent, obvykle půjde o zahraniční inzertní účet. Kdyby se jednalo o skutečnou firmu, bude inzerovat z českého účtu.
  • Podvodníkům se obvykle nedovoláte zpět. Skuteční zástupci investiční společnosti s vámi budou jednat, odpoví na vaše otázky. Podvodníci se budou chovat úplně jinak.

Podvod krok za krokem

Známá internetová osobnost, youtuber Jiří Burýšek, natočil praktické video. V něm ukazuje snahu podvodníků, kteří ho mohli připravit až o 300 000 Kč.

Osobně jsem na podvodníky také narazil. V prvním případě mi volali z čísla mojí banky. Chtěli znát moje datum narození. Při dotazu na další postup však zavěsili. Obratem jsem volal na číslo banky. Tam mi potvrdili, že žádný hovor z jejich strany neproběhl. Podvodníci tedy zfalšovali telefonní číslo a vydávali se za falešného bankéře.

Podruhé mi podvodník volal a nabízel výhodné investice. Když jsem během telefonátu rozpoznal podvod a sdělil mu to, začal mi sprostě nadávat. Potřetí mi volal člověk se silným přízvukem, údajně Chorvat. Lámanou češtinou mi tvrdil, „že už podvody nedělá“. Chtěl instalovat AnyDesk. Tvrdil mi, že nejde o vzdálený přístup k mému počítači. Hovor jsem záměrně prodlužoval, až podvodník rezignoval a zavěsil sám.

Falešná reklama

Podvod začíná tím, že se uživatel setká s falešnou reklamou, která propaguje výhodné investice. Pro zvýšení důvěryhodnosti obvykle používá známou osobnost. V mém případě jsem měl štěstí na českého premiéra Petra Fialu. Podvodná reklama slibuje: „Projekt pro české obyvatele. 5 000 Kč může přinést od 15 000 Kč týdně“. Pozornější čtenář si může všimnout, že název není ČEZ, ale CEZ Group. Také zpracovaná grafika ukazuje na zjevnou fotomontáž.

Falešná stránka Novinky.cz

Po kliknutí na reklamu se ocitáte na webu s adresou cez-group.d****/*** (hvězdičky záměrně doplnil autor článku). Před vámi se objeví článek o prezidentu Pavlovi, který podepsal zákon o zajištění finančního zabezpečení občanů. Podvodníci jsou chytří: při hledání tohoto zákona ve vyhledávačích vám vyjede 408/2010 Sb. Zákon o finančním zajištění. Tento zákon však nenabízí občanům žádné finanční zabezpečení. Týká se pohledávek. Velmi zjednodušeně řečeno: řeší to, když někomu něco půjčíte.

Veškeré odkazy na falešném webu Novinky.cz směřují na podstránku, kde jsou vám nabízeny investice. Ve spodní části stránky je „diskuse“. Zde jsou pochvalné komentáře, kterými se podvodníci snaží zvýšit důvěryhodnost. Nemůžete přispět svým názorem.

Fotografie diskutujících nejsou skutečné. Antonín Klapil je ve skutečnosti zřejmě zpěvák Alek Fin. Marcel Mašek je patrně fotka Martina z USA. Fotku Blahoslava Brabce můžeme najít na stránce s radami ohledně seznamování. A vypadá to, že jde o Matthewa (38 let). Dále na stránkách najdeme Jordan Goldman, kterou podvodníci vydávají za Janu Hladíkovou,.

Když si náhodou zkusíte zobrazit hlavní stranu webu https://cez-group.d**** (hvězdičky doplnil autor článku), tak se vám zobrazí bílá stránka s textem 404 Not Found (nenalezeno). Podvodníci totiž fungují tak, že mají na jedné podstránce falešný článek z Novinky.cz a na další pak „investiční platformu“.

Podvodná stránka ČEZ

Z falešného článku na Novinky.cz směřují všechny prokliky na podstránku cez-group.d*****/?_lp=1 (hvězdičky v adrese doplnil autor článku). Na stránce chybí jakékoliv možnosti kontaktu: nemůžete nikomu zavolat nebo napsat e-mail. Oficiální logo Vláda České republiky činí dojem, že jde o oficiální aktivitu české vlády. Oficiální vládní weby se přitom nově nachází na adrese ve tvaru gov.cz.

Samotná registrace se chová nestandardně. Pokud se pokusíte registrovat a dojde k chybě, zobrazí se prázdná bílá stránka s nápisem: Сервер возвратил ошибку: Registration duplicated. Případně Сервер возвратил ошибку: Registration failed. If you encounter a repeated error, please contact our administrator.

Po úspěšné registraci se vám zobrazí děkovací stránka. V tomto případě by vás měla varovat podivná kombinace češtiny a polštiny.

Podvodná investiční aplikace

Následně došlo k registraci a zobrazení „investiční aplikace“. Ta ve skutečnosti žádné investice nedělá. Slouží pouze k tomu, aby z vás podvodníci vytáhli peníze. Nabídka vkladu přes bankovní účet na aplikaci není aktivní. Kdyby podvodníci nabízeli vložení tímto způsobem, byli by snáze vystopovatelní nebo by museli použít nějakou vytipovanou oběť jako bílého koně. To znamená, že vybraná oběť přeposílá ze svého účtu peníze na jiné účty. Nebo je vybírá a vkládá do bitcoinmatu. Tím se však stává součástí podvodu a může mít problémy se zákonem.

Naopak možnost dobití platební kartou nebo vklad kryptoměn je v „systému“ aktivní. Pro podvodníky je to jednodušší způsob, protože se nemusí spoléhat na jiné formy, kde hrozí větší míra rizika ztráty peněz.

Přímo web „investiční platformy“ obsahuje několik podezřelých informací:

Falešné povolení od České národní banky (ČNB) a nefunkční kontakt

Podvodníci odkazují na PDF s povolením od České národní banky. Toto povolení je pro společnost L*****G s.r.o., IČO 2*****1. Firma skutečně existuje. Nemá žádné internetové stránky. Podniká v oboru pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb spojených s pronájmem a dále agenturní činnost v oblasti kultury a umění. Pokud bychom zkusili tuto firmu najít v oficiálním vyhledávači České národní banky, nic nenajdeme. Podvodníci si tak záměrně vybrali firmu, která zřejmě s podvodem nemá nic společného.

Web uvádí telefonní číslo +420 7** 9** 3**. Během opakovaného pokusu při volání zde byla hláška: „Číslo které voláte, dočasně nemůže přijmout váš hovor. Pokud chcete kontaktovat dané číslo, zašlete prosím SMS zprávu. Volaný účastník není dostupný, prosím zavolejte později“.

Matoucí údaje o firmě

Podvodníci také odkazují na jiné PDF. V něm uvádí „Základní údaje o společnosti“. Místo eseróčka najednou vydávají firmu L*****G za akciovou společnost. Žádná taková akciová společnost však v ČR neexistuje. Skutečnou majitelkou této firmy L*****G je pouze žena. Podvodníci však uvádějí v představenstvu tři muže.

Politika vrácení peněz a storna

Další odkazovaný dokument vás má ubezpečit, že své peníze dostanete zpátky. Úsměvná je zmínka o platebním systému: „S UnionPay je možný výběr ihned po dokončení procesu ověření dokumentů.“. Podle Wikipedia je služba UnionPay provozovaná čínskou společností. Není jasné, zdali podvodníci ke strhávání plateb tuto službu využívají. Pokud tomu tak je, mohou tím znesnadnit případné vrácení peněz.

Žádné recenze, ani zmínky o firmě nebo platformě

Podvodníci se na stránkách chlubí: „L**** B**** má mnoho pozitivních recenzí od obchodníků, což potvrzuje spolehlivost společnosti a odbornost týmu“. Když si tyto pozitivní recenze zkusíte najít na nezávislých webech, žádné nenajdete. Podobně narazíte i při snaze o ověření firmy skrze nezávislá média nebo jiné weby. Přesto se údajná firma chlubí: „V současné době je společnost jedním z lídrů v poskytování přístupu k obchodování s CFD v evropských a asijských regionech.“.

Neexistující příběh zakladatele

Stránky se dále chvástají: „Pokud jde o vedení, bylo zvykem najímat jednoho z nejlepších finančníků na světě k řízení společnosti. Ale ne každý finančník je schopen přemýšlet o tom, jak vést firmu. William Tudor, velmi známý podnikatel v úzkých kruzích, byl na tuto pozici najat.“. Přitom americký politik stejného jména zemřel v roce 1819. Anglický herec Will Tudor ještě žije, ale nemá s investicemi nic společného. Takže jak to, že nemůžeme našeho „nejlepšího finančníka na světě“ nikde jinde najít?

Doména má skryté údaje

Zadejte si název domény podvodné investiční platformy do vyhledávače ICANN. Z výstupu zjistíte, že se o vlastníkovi domény nic nedozvíte. Podobně dopadnete u falešného webu cez-group.d***. A teď zkuste třeba doménu antivirové společnosti ESET.com nebo třeba Google.com. V obou případech to nebude tak anonymní.

Doména je registrovaná krátce

Při vyhledávání na ICANN můžete vidět, že doménu někdo registroval v roce 2023 v říjnu (poznáte to podle Created: 2023-10-13 s tím, že první je uveden rok, poté měsíc a nakonec den). A teď si to srovnejte s doménou třeba csas.cz od České spořitelny, rok založení: 1997.

Telefonát s „bankéřem“

Po registraci by vám měl volat podvodník, který se vydává za finančního poradce. Podle české policie po vás budou chtít osobní údaje a doklady. Často se pak oběť dozvěděla, že si „pořídila“ půjčku. Mezitím probíhá „investování“. Oběť vidí v systému rostoucí zisky a je motivována k tomu, aby tam posílala více. Jakmile však projeví zájem o vybrání peněz, podvodníci chtějí buď poplatky nebo přestanou úplně komunikovat. Případy z minulosti měly podobný scénář:

  • 70 letý muž kliknul na výhodné investice. Podvodní makléři mu do počítače instalovali program pro vzdálený přístup. Poslal také sken svých dokladů. První výhodná investice byla za 16 362 Kč. Když se oběť chtěla poradit se svým synem a vrátit peníze, komunikace ustala.
  • Žena se nechala zlákat na investice. Podvodník jí skrze vzdálený software AnyDesk pomohl zřídit účet na binance.com. Přišla celkem o 400 000 Kč. Další muž přišel podobným způsobem o téměř 2,5 milionů korun.

Když jsem své telefonní číslo zadal do podvodného webu, volal mi později „investiční poradce“. Číslo bylo rovnou označeno jako „spam“. Ačkoliv jsem do formuláře nezadal jméno i příjmení a nepředstavil se, dotyčný mě oslovil. Představoval mi však úplně jinou platformu. Jinak mi žádný jiný investiční bankéř nevolal. Nelze vyloučit, že podvodníci mezi sebou sdílejí databázi telefonních čísel, kam nemá smysl volat.


Různé varianty těchto podvodů

Scénář podvodu nemusí probíhat vždy stejně. Narazil jsem například na stránku, která končila pouze registrací a hláškou: „Vaše žádost byla přijata a zpracována! Náš specialista vás brzy kontaktuje. Určitě zvedněte telefon!“. Následně nedošlo k přesměrování do podvodné investiční platformy.


Falešné investiční stránky Elona Muska

Podvodníci také zkouší lákat na investiční stránky například s názvem Quantum OpenAI. Na stránkách vyžadují minimální investici ve výši 250 dolarů a slibují minimálně 1 000 $ denně.

Jak poznat, že jde o podvod?

  • Doména byla registrovaná teprve 19. 2. 2024. To je první varovné znamení, protože většina těchto podvodníků používá čerstvě registrované domény.
  • Pokud by Quantum Flash byl skutečně projekt Elona Muska, jistě by se o něm psalo ve známých médiích. Bohužel při vyhledávání přes Google News vám žádná taková média nevyjedou.
  • Stejně tak bychom na tuto platformu narazili ve Wikipedii, kde jsou ostatně projekty Elona Muska vyjmenovány: Tesla, SpaceX a mnoho dalších je zmíněno. Jak to, že tento chybí?
  • Tvůrci se chlubí: „Aplikace získala mnoho ocenění. Aktuálně jsme byli oceněni 1. místem v kategorii obchodního softwaru Americké obchodní asociace„. Přitom zvykem je, že se na ocenění odkazuje. Navíc zmíněnou asociaci nelze jednoduše dohledat a pravděpodobně žádná taková neexistuje.
  • Logo a název OpenAI zároveň vytváří dojem, jako kdyby se jednalo o oficiální projekt organizace OpenAI. Ta však s tímto projektem nemá nic společného.
  • Mlhavý příslib výdělků ve výši 1 000 dolarů denně také nepřispívá k důvěryhodnosti. Abyste vydělávali takové peníze, muselo by to celé fungovat úplně jinak.
  • Chybí jakékoliv další informace o provozovateli. Celý web je anonymní.
  • Vlastníkem domény je pravděpodobně soukromá osoba, s podezřelou adresou ED No 43 Building 16, Dubaj a e-mailovou adresou Gmail.com.
  • Seriózní média dříve upozornila na to, že jde o podvod. Příkladem je třeba článek Australské tiskové asociace (AAP), která vyloženě spojuje Quantum OpenAI s tématem falešných videí. Podobně varovala také RMIT Univerzita.

Bohužel existují i zákeřnější varianty tohoto podvodu. Příkladem je stránka, která zobrazuje recenze spokojených uživatelů. Platforma údajně získala 4,8 hvězdiček od více než 5 317 uživatelů. Nechybí ani loga známých médií. Pochopitelně bez příslušného odkazu na konkrétní médium. Bohužel třeba na uváděném FoxNews žádný článek o této platformě není. A stejně tak nepořídíte při pokusu o vyhledávání na USA Today.

Podvodníci si ovšem dali záležet: tým je dohledatelný na platformě Crunchbase.com. To však nic neznamená, protože profily si tam může vytvořit každý. Pokud se však pokusíte najít třeba zmínky o osobě Callum Ferguson (CEO) v médiích, nic nenajdete.

Prezentace se nachází na quantum-ai.slltop.*** (hvězdičky doplnil autor článku). Když se podíváte na doménu slltop.*** (hvězdičky doplnil autor článku), zobrazí se vám informace o nenastavené hlavní stránce.

Po registraci se krátce ocitnete na děkovací stránce a nakonec se zobrazí podvodná investiční platforma. V tomto případě se nachází na doméně opensailsholding.*** (hvězdičky doplnil autor článku). Samotná platforma o sobě tvrdí: „Open Sails Holding patří mezi lídry na globálním trhu finančních transakcí„. Když si však zkusíte tuto firmu prověřit, nic takového nenajdete. Nechybí však náš známý William Tudor, opět v roli CEO. Opět škoda, že tomto šéfovi firmy nenajdete na internetu na důvěryhodných místech ani řádku.


Jak se bránit?

Podvodníkům můžete znepříjemnit práci tím, že závadnou reklamu nahlásíte. Nahlašování se liší podle toho, kde na podvod narazíte. Například na YouTube nahlášení uděláte takto:

  1. Kliknete u reklamy na tři tečky.
  2. Zobrazí se vám informace o inzerentovi.
  3. Hned nahoře zvolíte „Nahlásit reklamu“.

Po nahlášení reklamy můžete obdržet zprávu, že reklama nebyla shledána jako podvodná. Většinou je to z toho důvodu, že automat / živý pracovník posoudil nahlášení nesprávně. Nic s tím neuděláte.

Jak podvodníkům odstavit doménu nebo hosting?

Provozovatelé internetových domén obvykle nechtějí, aby někdo jejich doménu zneužíval. Pro tyto účely mají různé formuláře nebo e-mailové adresy ve tvaru abuse@ a název provozovatele. Pokud kontaktujete provozovatele dané domény a oznámíte mu podvod, je velká šance na zrušení domény. To samé můžete udělat pro případ hostingu.

Bohužel oznámení nevyřeší problém trvale. Podvodníci totiž mají velkou zásobu jiných domén. Při psaní tohoto článku jsem třeba nahlásil doménu lembergbridge.***. Skutečně došlo k zablokování. Ovšem hned druhý den měli funkční alternativu lemberg-bridge.***.

Jak ochránit případné další oběti?

Závadnou doménu můžete nahlásit antivirovým firmám. Například ESET umožňuje závadnou stránku nahlásit pomocí formuláře. Podobné nahlášení nabízí i Google nebo třeba Microsoft. Existuje i evropská iniciativa, která zapojuje více internetových prohlížečů.

Zdržujte podvodníky

V zahraničí fungují skupiny dobrovolných bojovníků proti těmto podvodům. Říkají si scambaiteři. Funguje to tak, že se vydávají za oběti a snaží se tyto podvodníky zdržovat. Současně dělají osvětu proti těmto podvodům. Mezi populární scambaitery patří například Pleasant Green, Kitboga, Scammer Payback a mnozí další.

Učte se rozpoznávat kyberhrozby

S příchodem umělé inteligence se budou vyskytovat velmi nebezpečné pokusy o podvody. Už dnes umí umělá inteligence napodobit cizí hlas v angličtině nebo vyrobit video. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uvolnil zdarma online kurzy bezpečnosti. Bezplatně můžete absolvovat kyber test, který prověří, zdali se necháte nachytat.


Proč Google nebo Facebook (Meta) nezakročí proti podvodným reklamám?

S nefunkčním nahlašováním podvodných reklam mají zkušenosti i novináři. Přesto se zdánlivě nic neděje. V rámci přípravy tohoto článku jsem měl možnost mluvit s několika policisty, kteří se na vyšetřování podvodů specializují. Google má sice v ČR pobočku, ta však nemá žádné pravomoci a policii odkazuje na své zahraniční pobočky. Firma údajně za rok 2023 zablokovala nebo odstranila více než 5,5 miliardy reklam.

„Naším cílem je zachytit špatné reklamy a možné podvodné účty dříve, než se dostanou do našich platforem, nebo je okamžitě odstranit, jakmile jsou odhaleny,“ uvedla firma Google. Při odstraňování jim údajně pomáhá umělá inteligence.

Policista přímo z metodického útvaru mi ve skoro hodinovém hovoru vysvětloval důvody, proč Google nemůže být za podvodné reklamy trestně stíhán. Podvodné reklamy totiž nevypadají vždy zcela průkazně jako podvod. Google se může bránit statistikou, že se závadné reklamy snaží odstraňovat.


Jak to, že jsou ty podvodné reklamy tolik vidět?

Tento typ podvodů dobře vynáší a kontrola ze strany Google / Facebooku je pro Česko obtížná. Proto podvodníci masivně zneužívají reklamní systém Google Ads nebo Facebook Ads k podvodné inzerci. Setkal jsem se s nabídkou na odkup neaktivního reklamního účtu Google Ads. Kupující tvrdil, že posléze v účtu poběží reklamy na krypto měnu. Když jsem situaci nahlásil podpoře Google, firma se tím odmítla zabývat.

Nelze ani vyloučit, že podvodníci používají k inzerci také různé napadené reklamní účty.


Google / Facebook k jednání možná donutí až regulace DSA

Právník advokátní kanceláře Kučera & Associates ve svém komentáři pro Reflex tvrdí, že by situaci mohla vyřešit nová regulace Evropské unie. Pod zkratkou DSA se skrývá Nařízení Evropské unie o digitálních službách. To stanovuje poskytovatelům internetových služeb jako YouTube, Facebook či Instagram povinnost odstranit veškerý nezákonný obsah. Za porušení pravidel lze uložit pokutu až  6 % z celosvětového obratu poskytovatele digitálních služeb.

Podle webu Ministerstva průmyslu a obchodu by nařízení mělo platit od února 2024. Tématu se u nás věnovala například nezisková organizace Rekonstrukce státu. Spolu s dalšími neziskovkami na toto téma spustili speciální web.

ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ